ארבעה חברי סגל בכירים מהאוניברסיטה העברית בין זוכי פרס מפעל הפיס לאמנויות ולמדעים ע"ש לנדאו

דצמבר 14, 2015

ארבעה פרופ' מהאוניברסיטה העברית בין זוכי פרס מפעל הפיס לאמנויות ולמדעים ע"ש לנדאו

פרסי מפעל הפיס לאמנויות ומדעים ע"ש מיכאל לנדאו מוענקים מדי שנה, החל משנת 2001 לאמנים ומדענים שהגיעו להישגים בתחומם ותרמו תרומה משמעותית לקידום התרבות והמדע בישראל בעת האחרונה. 
הזוכים נבחרים ע"י  ועדות שיפוט מקצועיות הנבחרות לכל תחום, ומורכבות ממדענים מובילים ,זוכי פרסי מפעל הפיס ע"ש לנדאו בשנים קודמות, מבקרי אמנות, אמנים מובילים וכד'.

פרס מפעל הפיס לאמנויות ומדעים ע"ש  לנדאו הינו פרס כספי בסך 100 אלף ₪ לזוכה, המוענק מדי שנה  בקטגוריות משתנות הנבחרות בתחומי : קולנוע, תיאטרון, מחול, מוסיקה , אמנות חזותית, שירה , מדעי הרוח, מדעי החיים, מדעי הטבע, מדעי החברה ומדעים מדויקים. 
 

בקטגוריית המדעים והמחקר נבחרו שישה זוכים- ארבעה מהם מהאוניברסיטה העברית:

1)     פרופ' אורי בנין- ננו טכנולוגיה יישומית

נימוקי השופטים: "המציא ופיתח סוגים חדשים של ננוגבישים מבוססי מוליכים למחצה והיברידים של מוליכים למחצה ומתכות תוך שימוש בשיטת סינתזה 'מלמטה-למעלה'. בעשייתו תמיד שילב בין הצטיינות במדע הבסיסי לבין האתגר הגדול של מציאת יישומים מעשיים לתגליותיו המדעיות. נחשב לאחד מחלוצי תחום הננוטכנולוגיה במדינת ישראל.הקים את מרכז הננומדע וננוטכנולוגיה באונ' העברית ועמד בראשו במשך קרוב לעשור.שימש כחבר במספר ועדות שעיצבו את תחום הננוטכנולוגיה בישראל".​

2)     פרופ' זכריה מדר- מזון ותזונה

נימוקי השופטים: " עשייתו רבת השנים כוללת פרסום של מעל ל-160 מאמרים בתחום התזונה. עזר בהקמתו של בית הספר למדעי התזונה ברחובות ובניהולו במשך שנים ותרם לפיתוחו החל מהיותו מחלקה קטנה ועד להיותו בית ספר אוניברסיטאי המוביל בארץ ובעל הכרה בינלאומית בתחום התזונה. עבודותיו הכניסו תחומים חדשים למחקר של סכרת והשמנה. מורה מצטיין אשר קיבל מספר פעמים פרס של מרצה מצטיין בתזונה. פעיל במספר אגודות וידוע בתרומתו הציבורית ובוועדות שמקדמות את שטח התזונה".​

3)     פרופ' ישראל נלקן- מדעי המוח

נימוקי השופטים: "מדען חלוצי, מקורי ומוביל בקהיליית חקר המוח בעולם בתחום המחקר של מערכות השמע במוח. במחקריו זיהה ופענח מרכיבים של הייצוג והעיבוד של אותות שמע בקליפת המוח המצטרפים לכדי יצירת 'אוביקטים של שמע' שאנו מפענחים, חשים ומבינים כמרכיביה של שפת דיבור או מוסיקה. פרופ' נלקן הוא גם מוסיקאי מחונן, מכליל בעבודתו ברמה מקצועית גבוהה ביותר ובשילוב מעורר הערכה של מקצועיות, העמקה, תעוזה וצניעות שטחי מחקר משלימים במדעים הניסויים והחישוביים שלתוצאותיהם השלכות לא רק על הבנת המוח כי אם גם על המנגנונים שבהם המוח משרת מרכיבים מרכזיים בתרבות האדם".

4)     פרופ' נפתלי תשבי- מדעי המחשב​

נימוקי השופטים: "פרופ' נפתלי תשבי מהחוקרים המובילים בעולם בתחום הלמידה החישובית וממייסדי תחום זה בישראל. אחד מתרומותיו הידועות ביותר היא שיטת 'צוואר הבקבוק של המידע' אשר פיתח על מנת לחלץ, לייצג ולדחוס מידע מועיל מאוסף נתונים, באופן שתלוי בהקשר שממנו נגזרו הנתונים ובמטלת קבלת ההחלטות שלשמה נגזרו. ממייסדי המרכז הבינתחומי לחישוביות עצבית באוניברסיטה".